Kaly z čističek do granulovaných pelet na hnojení.
Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/221411058310529
Začátek v 16 minutě, 50 sekundě

Vodohospodáři na Žďársku chtějí v Česku ojedinělou metodou udržet odpadovou surovinu dál na polích, i když pravidla a limity postupně zpřísňují a slibují si od ní lepší zadržování vody.
Odstředěné kaly jdou často z čistírny odpadních vod jako hnojivo na pole. Jenže bez většího zpracování můžou obsahovat nebezpečné látky a mikroorganismy, které by kontaminovaly půdu.

Žďárští vodohospodáři mají hned u čistírny tento skleník, kde sušením začíná proměna kalu v plnohodnotné organické hnojivo. „Sušením se zbaví kal mikroorganismů, patogenních organismů, a navíc jsme schopni ještě při té výrobě částečně snižovat i další polutanty, které obsahují čistírenské kaly, a to jsou třeba farmaka“ říká Ing. Karel Fuchs, ředitel, VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s., divize Žďár nad Sázavou.

Co nejekologičtějším využitím čistírenských kalů se zabývala skupina, ve které je i Mendlova univerzita nebo hygienici. Než sjely z linek první pelety, trvalo to 5 let. Patent na inovativní použití už mají a do budoucna chtějí metodu nabídnout i dalším provozovatelům čistíren.

Pěstební pokusy začaly na podzim na pšenici a ječmeni. „Naše hnojivo plnohodnotně nahradilo při pěstebních pokusech jakékoliv anorganické hnojivo“ říká Ing. Karel Fuchs a Mgr. Iva Librová mluvčí VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. dodává: „když dojde ke zkvalitnění půdy, tak dojde samozřejmě také k tomu, že ta půda bude schopná zadržet lépe vodu v krajině“.

Martin Jaroš, vedoucí úseku rostlinné výroby AGRAS Bohdalov, a.s. potvrzuje: „máme vykolíkovaný 1 hektar orné půdy, kde je momentálně zasetá kukuřice“.
Letos metodu odzkouší kromě kukuřice na průmyslových bramborách a k tomu také na špaldové pšenici. Pelety se rozloží a zápach není tak velký jako u často kritizovaného samotného použití kalu.

Reportáž byla zpracována k projektu:
Materiálová transformace čistírenských kalů na registrované KSP hnojivo
Odborné zajištění projektu:
VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST, a. s. - https://vodarenska.cz/
- Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta - https://af.mendelu.cz/
- Státní zdravotní ústav Praha - http://www.szu.cz/
- Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor životního prostředí a zemědělství a odbor regionálního rozvoje - https://extranet.kr-vysocina.cz/
- DUIS s. r. o. - http://www.duis.cz/
- AXIOM TECH s. r. o. - https://www.axiomtech.cz/
- ProPelety s. r. o. - https://www.propelety.cz/
- Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský - https://www.ukzuz.cz/
- Výzkumný ústav zemědělské techniky v.v.i. - http://www.vuzt.cz/
- Krajská hygienická stanice kraje Vysočina - https://www.khsjih.cz/
- Zemědělské společnost Agras Bohdalov - http://www.agrasbohdalov.cz
- Zemědělské družstvo Nové Město na Moravě - https://zd-nmnm.sluzby.cz/