/ CZ / EN / GR / PL / RO / RS / RU / SK / BG /

Krmivo

Krmivo je produkt rostlinného nebo živočišného původu, obsahující organické nebo anorganické látky jednotlivě nebo ve směsích, které jsou určeny pro výživu zvířat.

Krmivo ve formě pelet má následující vlastnosti:

  • Výživová hodnota – vyvážená nutriční hodnota pro daný druh zvířat, dostatečný obsah vlákniny podporující trávení
  • Kvalita a bezpečnost - nízká prašnost, stabilita a trvanlivost, bez škodlivých látek
  • Struktura a konzistence – optimální pevnost a tvrdost, vhodná velikost a dobrá stravitelnost
  • Efektivita a praktičnost – dobrá skladovatelnost, snadná manipulace a dávkovatelnost

Pelety vydrží ve skladu několik měsíců bez ztráty kvality, pokud jsou skladovány v suchu při optimální vlhkosti do 12 %.

Pelety jako krmivo pro koně - Jak, co, proč, ekonomika využití a zkušenosti z praxe ( Článek „Seno pod tlakem“ z časopisu Koně & Peníze 2024, autor Daniel Burda)

Pelety jako krmivo pro koně

PDF ke stažení

Článek z magazínu Koně&Peníze 2024:

SENO POD TLAKEM
aneb

  • JAK VZNIKAJÍ GRANULE Z LUČNÍHO SENA A PROČ SE JICH NEBÁT
  • PROCES VÝROBY NA LINCE PROPELETY - OD BALÍKU PO PELETU
  • ZÁCHRANA PRO BEZZUBKY - ZEPTALI JSME SE MAJITELŮ STARÝCH KONÍ, JAK JIM SENNÉ GRANULE POMÁHAJÍ
  • VÝSLEDKY ANKETY PRO ČASOPIS KONĚ & PENÍZE

Text a foto: Daniel Burda


Na dopravníku leží dva kulaté balíky sena

Jsou v celku, jen zbavené sítí. Přes šest set kilogramů materiálu za chvíli zmizí v útrobách stroje. Jde o začátek linky, kterou přímo ve Žďáře nad Sázavou vyvinuli, a desítky jich už prodali do celého světa.

Senné granule (chcete-li pelety či agropelety), které vypadnou na druhém konci, jsou úhledné – drží tvar, ale zároveň mají takovou konzistenci, aby je kůň zvládl rozkousat i v suchém stavu. Je to věda, za kterou jsou roky práce a zkušeností.

Když fotím detaily dílů na další linku, šéf firmy Vladimír Hájek mne poprosí: „Z trochu větší dálky, tohle už by byla průmyslová špionáž,“ usměje se.

Zákazník kvalitu pozná

Skutečnost, že linka zvládne vyrobit pelety téměř z čehokoli včetně odpadních kalů, hnoje nebo papíru, nechme stranou. My se zaměříme na vše, co je zelené. A granule ze sena nebo vojtěšky zelená být musí! „To je výhoda. Do balíku nevidíte, ale na peletě hned poznáte, jestli je dobrá. Z přeschlého nebo vymytého sena bez živin bude nažloutlá. Pokud bude v seně plíseň, bude do šeda. A když ji rozmočíte, nekvalitní peleta zapáchá,“ vysvětluje Jan Bejlek ze společnosti Granofyt, která je garantem kvality a pro kterou žďárské ProPelety granule lisují.

Vladimír Hájek k tomu dodává, že dobrá peleta taky nesmí být popraskaná a drolit se. Znamená to, že byl výchozí materiál vlhký a uvnitř stroje, kde je vysoká teplota kvůli tření, došlo k expanzi páry. Zákazník má tedy překvapivě dobrou kontrolu nad kvalitou a obvyklé „Bůhví, co do toho semelou“ není tak úplně na místě.

Řešení pro bezzubky

„Největší cílovka jsou koňáci, kteří mají staré koně s problémy se zuby, nebo už mají koně bezzubé. Ale máme i sortu odběratelů, kteří senné granule používají mezi závody nebo po operacích,“ popisuje Bejlek typického zákazníka.

Péče o letité koně je novodobým fenoménem. Pryč jsou doby, kdy staří koně končili na jatkách. Dnes existuje skupina lidí, která je dokonce vyhledává a chce jim umožnit důstojné a mnohdy aktivní stáří. „Každý rok zájem o senné granule stoupá o deset až patnáct procent,“ potvrzuje trend ředitel Granofytu s tím, že největší skok byl v letech 2018 až 2019, kdy prodeje ještě zvedl nedostatek sena, jeho vysoké ceny a hledání alternativ objemného krmiva.

Granulované seno patrně nikdy nebude mít na trhu převahu nad klasickým senem. Je však mýlkou myslet si, že by takovou výměnu koně nezvládli...

Stejná stravitelnost, větší „žravost“

Senné granule mohou působit dojmem, že přinášejí do těla koně něco nepřirozeného – jakousi kaši, která je v úplném rozporu se zvyklostí koním předkládat dlouhou píci. Granule, které ve Žďáře lisují, nejsou ale z žádného prachu (prachové částice se na lince důsledně odlučují). Výchozí délka řezanky je „na palec", jak můžete vidět na fotografii vpravo. Některá stébla jsou delší, protože prošla sítem napřímo. Výsledná délka materiálu je pak kolem osmi milimetrů, což odpovídá šíři pelety.

Z hlediska výživových hodnot a stravitelnosti je ale víceméně jedno, jak jsou stébla dlouhá. Studiemi nebyl zjištěn rozdíl v příjmu stejného druhu sena ve formě dlouhé píce, nebo řezanky. Na druhou stranu, když bylo vojtěškové seno podáváno v lisované (tzv. wafer hay) nebo peletované formě, byl příjem vyšší ve srovnání s volným senem – u lisovaného sena o 17 % a o 24 % u granulovaného vojtěškového sena (zdroj: Krmení koní: Kompletní výživové požadavky, Arcaro, 2023).

Koně, kterým předkládáme lisované seno, ho zkrátka sežerou víc a pohodlněji – a to u starších či nemocných koní potřebujeme.

Skutečně nutričně kvalitnější můžou být pelety z vojtěškového sena. Nemůže u něj docházet k odrolu listů a není tolik prašné jako vojtěškové seno v „dlouhostébelnaté“ formě. To je možný důvod, proč koním v peletované formě chutná více (Krmení koní: Kompletní výživové požadavky, Arcaro, 2023).

Horší je hlavně to, že kůň sežere svou dávku velmi rychle. Je na majiteli, aby si s tím poradil – například vhodným rozložením dávek, aby kůň nehladověl a zároveň, aby nemuselo jeho trávicí ústrojí zpracovat celodenní krmnou dávku najednou (což s sebou může nést riziko kolikových stavů).

Je pochopitelné, že příjem rozmočených pelet také nepřispívá k přirozenému obrušování zubů. Může také vyvolávat zlozvyky v podobě okusu dřeva (Krmení koní: Kompletní výživové požadavky, Arcaro, 2023). Jak už bylo napsáno výše, část zákazníků, kteří kupují granulované seno, s tímhle ale problém mít nebude. Jejich koně zuby zkrátka nemají.

Ekonomika

Vyměnit klasické objemné krmivo (zpravidla luční seno) za granule ovšem znamená finanční skok, ne-li šok. Cena je násobná, protože zde nastupují dva zásadní faktory – cesta balíků sena k lisu a značné množství energie potřebné k samotnému lisování pelet. Na jednu tunu pelet je třeba 100 kW.

Zatímco za kilogram hmoty balíkovaného sena zaplatíte zpravidla 2–4 Kč (v současné době se ceny pohybují obvykle do tisíce korun za kulatý balík o průměru 130 až 140 cm), kilogram granulí přijde na 12,50 Kč (včetně DPH a dopravy) při odběru v BigBagu. Když budete kupovat granulované seno jen po pytlích, rozdíl bude ještě větší – cena je 17 korun za kilogram bez dopravy. Obě ceny počítáme dle aktuální nabídky Granofytu v únoru 2024. „Cena šla v poslední době nahoru, protože stouply ceny za energie,“ dodává k tomu ještě Bejlek.

Pokud už se rozhodnete pro granule, bude to ale z nějakého konkrétního důvodu – a pravděpodobně budou pro vás jediným východiskem. Záleží tedy jen na tom, jakého dodavatele si najdete a v jaké formě budete granule odebírat, což je docela zásadní.

BigBag jako dobrá cesta

Jak už jsme naznačili, s odebraným množstvím klesá cena. Zlatou střední cestou jsou BigBagy, které vám například zmiňovaný Granofyt doveze až domů. „Za nějakých 12,50 za kilogram to má zákazník až na dvoře,“ vysvětluje Bejlek s tím, že stačí zpevněná plocha pro paletový vozík.

Obrovský vak pojme několik set kilogramů granulí. Pokud máte jednoho koně a bojíte se, že vám krmení během roku zvlhne a začne plesnivět, podle Vladimíra Hájka je taková obava zbytečná. „BigBag je na paletě a pokud do něj nenateče voda, plíseň nehrozí,“ vysvětluje s tím, že stačí vak nemít přímo na zemi a přikrýt třeba plachtou. Expirační doba senných granulí je jeden rok, ale v zásadě vydrží déle.

Samotné pelety vzdušnou vlhkost neabsorbují, jsou hydroskopické. Když hodíte peletu do vody, potopí se. „Tím se vlastně kontroluje kvalita. Hustota jednotlivých pelet je 1200 až 1400 kg na metr krychlový,“ vysvětluje Hájek. Granule nasypané ve vaku na paletě mají objemovou hmotnost 600 až 800 kilogramu na kubík, takže z hlediska skladování jsou oproti balíkovanému senu velmi úsporné.

Proces výroby na lince ProPelety

OD BALÍKU PO PELETU

1) SMLSNE CELÝ BALÍK

Žďárská linka zpracuje 0,6 až 1,7 tuny sena za hodinu. Na jednu tunu pelet spotřebuje 100 kW.

2) HOTOVÁ ŘEZANKA V ZÁSOBNÍKU

Od okamžiku, kdy balík zmizí v útrobách rozdružovače, cestuje materiál uzavřenými bezprašnými cestami.

3) SRDCE VÝROBY

Pelety vznikají v granulátoru, ve kterém dochází ke stlačení nadrcených rostlin. Díky pohybu a tření v granulačním nástroji vzniká teplota, která uvolňuje pojivo v rostlinách obsažených – nejčastěji lignin. Toto pojivo granulovanou frakci prolepí a po vychladnutí dělá charakteristický lesk na povrchu pelet.

4) HOTOVÉ PELETY

Agropelety se vyrábějí ze suchých rostlin (slámy, sena, apod.), rozsekaných na jemnou frakci, která se lisuje do granulí o průměru 6, 8 a 12 mm a délce 20 – 40 mm. Tyto granule jsou velmi koncentrovaným materiálem s měrnou hmotností až 1,4 kg/dm3 (těžší a hutnější než dřevo).

VÝSLEDKY ANKETY PRO ČASOPIS KONĚ&PENÍZE

ZÁCHRANA PRO BEZZUBKY

ZEPTALI JSME SE MAJITELŮ STARÝCH KONÍ, JAK JIM SENNÉ GRANULE POMÁHAJÍ

Text a foto: Daniel Burda

Zeptali jsme se majitelů -cetiletých koní, jaké mají se sennými granulemi zkušenosti. Využili jsme k tomu především facebookovou skupinu - CETILETÍ KONĚ, naše dlouholeté lásky, která má přes 7000 členů. Dotazník vyplnilo přes 70 respondentů s koňmi starými v průměru sedmadvacet let. Nejstarším koním v dotazníku bylo 35 a 36 let, nejmladšímu 3 roky.

PROČ KRMÍ SENNÉ GRANULE?

V otázce, proč zkrmují senné granule, jasně dominovaly odpovědi Stáří koně a všechny jeho důsledky a Problémy se zuby (obě nebo jednu z variant zvolilo vice než 60 % respondentů), 12 % majitelů podává senné granule koním z dietetických důvodů nebo po prodělané nemoci. Objevily se ale také jiné důvody: Dietní odměna, hmota pro přimíchávání minerálních doplňků či prosté přilepšení, protože granule koním chutnají.

OD KOHO?

V anketě se objevily různé značky dodavatelů, se kterými jsou majitelé spokojení – firma Látal, Höveler (Heu Cobs) či spol. Jamenská.

V JAKÉ FORMĚ JE KRMÍ?

Přes 97 % respondentů zkrmuje senné granule namočené, což není nijak překvapivé, vzhledem k tomu, proč je používají – staří koně s problémy se zuby. Většina majitelů kupuje granule v nejdražší formě, tedy v pytlích. Ale je vidět, že se ve stájích postupně prosazují i BigBagy, u kterých je cena za 1 kg výrazně levnější.

KOLIK ZA NĚ UTRATÍ?

Průměrnou cenu, kterou majitelé za senné granule zaplatí za koně/měsíc, jsme rozdělili do tří kategorií, podle toho, jak velkou část krmné dávky senné granule tvoří. Dávkování se pohybuje obvykle od 0,5 do 1,5 kg na 100 kg živé váhy.

  • Celá krmná dávka – ø 2400 Kč/měsíc/kůň
  • Více než polovina krmné dávky – ø 1400 Kč/měsíc/kůň
  • Méně než polovina krmné dávky – ø 800 Kč/měsíc/kůň

JAK POMOHLY

Součástí ankety byla i možnost se více rozepsat o tom, jak majitelům starých koní senné granule pomáhají. Vybrali jsme pár příběhů.

VĚK KONĚ: 35 LET

Poník už seno ani trávu nevedel kvôli chýbajúcim zubom jesť. Na senných granuliach sa rozjedol a snáď mu to ešte potiahne život pár rôčkov.
MÁRIA

VĚK KONĚ: 31 LET

Skvěle! Co by za ně bezzubky daly před třiceti lety.
SYLVA

VĚK KONĚ: 25 LET

Senné granule jsou jedinečný způsob krmení starých a bezzubých koní. Bez nich by bylo krmení těchto koní mnohem složitější a časově náročnější.
KATKA

VĚK KONĚ: 36 LET

Mám s nimi jen tu nejlepší zkušenost. Než jsem jimi začala krmit, byl valach hladový, protivný a nerudný. Jen díky nim je valach stále v perfektní kondici a spokojený.
BARBORA

ANATOMICKÉ OKÉNKO: ZUBY KONĚ

Míra obroušení řezáků vám může říct přibližný věk koně, i když stav zubu také závisí na výživě. Čím více se kůň pase na tvrdší píci, tím rychleji se mu řezáky obrousí...

Převzato se svolením z knihy Základní anatomie koní (Dr. Christina Fritz) vydalo nakladatelství Arcaro, 2022


Článek byl publikován v magazínu Koně&Peníze 2024, speciálním vydání časopisu Koně&Lidé. Více na www.konealide.cz.